Czym jest marmur mineralny ?

Technologia produkcji marmuru mineralnego została wynaleziona i opracowana w latach sześćdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtego czasu przeszła wielką ewolucję tworząc materiał o bardzo szerokim i elastycznym zastosowaniu.

Termin- marmur mineralny odnosi się do polimerycznego kompozytu mieszanki naturalnych mineralnych składników takich jak mączka marmurowa, dolomitowa lub kwarcowa z żywicą poliestrową lub akrylową. W ten sposób stworzoną mieszanką napełnia się formy wykonane według zaleceń klienta. Dodatkowo  w celu uzyskania estetycznej błyszczącej powierzchni wyrób pokrywa specjalny lakier nazywany żelkotem. Może on nadać wyrobowi błyszczącą lub matową powierzchnię o strukturze jednolitej lub efekcie naturalnego granitu w dowolnym kolorze. W ofercie firmy Castra znajdują się również wyroby produkowane z materiału typu Solid Surface. Wówczas cała struktura produktu jest jednolita i nie posiada zewnętrznych warstw zabezpieczających.

Marmur mineralny umożliwia wytwarzanie wyrobów o eleganckim wyglądzie naturalnego marmuru lub granitu. Jednocześnie  o wyższych właściwościach mechanicznych  i fizykochemicznych w stosunku do całkowicie naturalnego kamienia. Najczęściej stosuje się ten materiał do produkcji wyrobów sanitarnych.

Oto niektóre z podstawowych cech charakteryzujących marmur mineralny:

  • Przyjemny i ciepły w dotyku;
  • Stabilny i wytrzymały mechanicznie;
  • Dostępny w dowolnych kolorach i deseniach;
  • Zawiera ponad 80{96591d45c8d6fbb7a67e974c66b422e83d52bb4ead847256e5d78db83959dfe8} naturalnych składników mineralnych;
  • Powierzchnia wyrobu jest odporna na większość czynników chemicznych i organicznych jak również światło słoneczne;
  • Powierzchnia gładka, nieporowata, szczelna i łatwa w utrzymaniu czystości;
  • Elastyczny jeśli chodzi o możliwości produkcyjne umożliwiając tworzenie nieograniczonych kształtów wyrobów;
  • Możliwość produkcji nawet bardzo krótkich serii wyrobów ze względu na niski koszt oprzyrządowania.

Paleta barw jest właściwie nieograniczona. Poniżej niektóre z przykładowych kolorów i deseni materiału.